Lavenham Old Railway 10K Results
10 km Running - mass start
Sunday 30 January '22, 10:00
Scroll
Refresh
By category
Flat
#
Name
Result
Pace
MALE
1
Edward Twinn 188
MALE  ·  TriSudbury
42:18.3 (1)
4:13.8 min/km
2
Dominic Hazell-Evans 90
MALE  ·   
42:44.7 (2)
4:16.5 min/km
3
Adrian Frost69
MALE  ·  Saint Edmund pacers
43:26.1 (3)
4:20.6 min/km
4
Chris Woolener210
MALE  ·   
43:53.3 (4)
4:23.3 min/km
5
Thomas Smith169
MALE  ·   
44:23.1 (5)
4:26.3 min/km
6
Ali Macdonald118
MALE  ·  lonely Goat
46:18.0 (6)
4:37.8 min/km
7
Jake Barnard128
MALE  ·  St Eds Pacers
46:29.4 (7)
4:38.9 min/km
8
Chris Hawkins88
MALE  ·  Haverhill Running Club
47:16.5 (8)
4:43.7 min/km
9
Nathan White203
MALE  ·   
47:19.0 (9)
4:43.9 min/km
10
Aaron Dew62
MALE  ·   
47:26.5 (10)
4:44.7 min/km
11
Stephen Bullen36
MALE  ·   
47:38.6 (11)
4:45.9 min/km
12
Matt King 104
MALE  ·  Saint edmund pacers
48:17.9 (12)
4:49.8 min/km
13
Dan Upton 189
MALE  ·   
48:46.5 (13)
4:52.7 min/km
14
Chris Richmond157
MALE  ·   
51:44.4 (14)
5:10.4 min/km
15
Matthew Alexander3
MALE  ·   
51:47.2 (15)
5:10.7 min/km
16
Ian Cunnington52
MALE  ·  St Edmunds Pacers
52:16.7 (16)
5:13.7 min/km
17
Matthew Monteith131
MALE  ·  Lonely Goat
52:22.3 (17)
5:14.2 min/km
18
Gary crowley 51
MALE  ·   
53:09.3 (18)
5:18.9 min/km
19
Rob Hall 82
MALE  ·  BBDRC
53:37.3 (19)
5:21.7 min/km
20
Nate Laker109
MALE  ·  -
54:32.0 (20)
5:27.2 min/km
21
Paul Mutimer132
MALE  ·   
54:46.8 (21)
5:28.7 min/km
22
Jamie Pickering196
MALE  ·   
54:49.6 (22)
5:29.0 min/km
23
George Lankester112
MALE  ·   
54:57.5 (23)
5:29.8 min/km
24
Kalum Brooker32
MALE  ·   
55:38.2 (24)
5:33.8 min/km
25
Simon Robinson160
MALE  ·   
55:59.3 (25)
5:35.9 min/km
26
Dylan Peakall143
MALE  ·   
56:28.6 (26)
5:38.9 min/km
27
Nicky Bartlett9
MALE  ·   
56:52.0 (27)
5:41.2 min/km
28
Mark Lankester111
MALE  ·  Kesgrave Kruisers
56:55.7 (28)
5:41.6 min/km
29
Graeme Mears127
MALE  ·   
57:06.6 (29)
5:42.7 min/km
30
Nick Porter147
MALE  ·   
57:12.8 (30)
5:43.3 min/km
31
Orlando Costa 49
MALE  ·   
57:34.0 (31)
5:45.4 min/km
32
Andrew Silverton167
MALE  ·   
58:33.8 (32)
5:51.4 min/km
33
Adam Hocken94
MALE  ·   
58:43.3 (33)
5:52.3 min/km
34
Simon Nicholls137
MALE  ·  Lonely Goat RC
58:48.4 (34)
5:52.8 min/km
35
Andrew Kydd 108
MALE  ·  Newmarket cycling triathlon club
59:08.1 (35)
5:54.8 min/km
36
Mark Tibbetts185
MALE  ·   
59:10.8 (36)
5:55.1 min/km
37
Robert Simpson168
MALE  ·   
59:13.0 (37)
5:55.3 min/km
38
William Howe96
MALE  ·  harling ac
59:17.6 (38)
5:55.8 min/km
39
Jack Rolfe163
MALE  ·   
59:39.1 (39)
5:57.9 min/km
40
Stewart Blackburn19
MALE  ·   
59:49.1 (40)
5:58.9 min/km
41
Kevin Scott165
MALE  ·   
1:00:05.1 (41)
6:00.5 min/km
42
Brian Bloomfield20
MALE  ·  Sudbury Joggers
1:00:12.9 (42)
6:01.3 min/km
43
Alan Lambert110
MALE  ·   
1:00:39.4 (43)
6:03.9 min/km
44
Erica Cole47
MALE  ·   
1:00:50.1 (44)
6:05.0 min/km
45
Andy Owen 140
MALE  ·  Grange Farm and Dunmow Runners
1:00:59.4 (45)
6:05.9 min/km
46
Jamie Taylor180
MALE  ·   
1:01:17.0 (46)
6:07.7 min/km
47
Clive Purbrook 1
MALE  ·  Newmarket Joggers
1:01:27.7 (47)
6:08.8 min/km
48
Sam Barton 10
MALE  ·   
1:01:31.6 (48)
6:09.2 min/km
49
Danny Guidone72
MALE  ·   
1:01:48.9 (49)
6:10.9 min/km
50
Luke Groves80
MALE  ·   
1:01:54.0 (50)
6:11.4 min/km
51
Richard Smith 171
MALE  ·   
1:02:13.5 (51)
6:13.4 min/km
52
George Kizis 105
MALE  ·   
1:03:06.5 (52)
6:18.7 min/km
53
Joe Naughton134
MALE  ·   
1:03:21.8 (53)
6:20.2 min/km
54
Andrew Denny61
MALE  ·   
1:03:36.9 (54)
6:21.7 min/km
55
Simon Bullen35
MALE  ·   
1:04:19.2 (55)
6:25.9 min/km
56
Richard Franklin68
MALE  ·  -
1:04:38.9 (56)
6:27.9 min/km
57
Guy Longhurst116
MALE  ·   
1:04:54.9 (57)
6:29.5 min/km
58
Craig hasnip 87
MALE  ·  JAFFA
1:06:03.0 (58)
6:36.3 min/km
59
Chris Ball 7
MALE  ·  Nuclear Races Striders
1:06:07.5 (59)
6:36.8 min/km
60
Ivan Ambrose 4
MALE  ·   
1:06:12.0 (60)
6:37.2 min/km
61
Roy williams 207
MALE  ·   
1:06:46.2 (61)
6:40.6 min/km
62
Keith Borrett12
MALE  ·   
1:07:25.0 (62)
6:44.5 min/km
63
John Thorpe 184
MALE  ·   
1:08:19.0 (63)
6:49.9 min/km
64
Dean Manning121
MALE  ·   
1:09:32.3 (64)
6:57.2 min/km
65
Jason Bradfield26
MALE  ·   
1:10:00.2 (65)
7:00.0 min/km
66
Malcolm Darvill56
MALE  ·   
1:12:18.1 (66)
7:13.8 min/km
67
Mark Crittenden50
MALE  ·  Great Bentley
1:13:36.3 (67)
7:21.6 min/km
68
Neil Robins159
MALE  ·   
1:13:47.3 (68)
7:22.7 min/km
69
Joe Bunce37
MALE  ·   
1:13:57.5 (69)
7:23.8 min/km
70
Gary Newman135
MALE  ·   
1:14:29.8 (70)
7:27.0 min/km
71
Clive Whiting204
MALE  ·  Lonely Goat
1:16:16.5 (71)
7:37.7 min/km
72
Wayne Chilvers43
MALE  ·   
1:16:28.8 (72)
7:38.9 min/km
73
Wayne Rice153
MALE  ·   
1:16:36.6 (73)
7:39.7 min/km
74
Liam Robinson162
MALE  ·  Fetcheveryone
1:18:04.7 (74)
7:48.5 min/km
75
Kj Cleghorn46
MALE  ·   
1:18:53.8 (75)
7:53.4 min/km
76
Mike Robinson161
MALE  ·   
1:41:59.6 (76)
10:12.0 min/km
FEMALE
1
Grace Leavy113
FEMALE  ·   
51:52.6 (1)
5:11.3 min/km
2
Nicola Whiting205
FEMALE  ·   
52:39.1 (2)
5:15.9 min/km
3
Sam Alexander2
FEMALE  ·  Nuclear Striders
54:22.7 (3)
5:26.3 min/km
4
Michael Greenslade 77
FEMALE  ·  East Essex Triathlon Club
54:25.3 (4)
5:26.5 min/km
5
Emily Ritchie158
FEMALE  ·   
54:44.5 (5)
5:28.5 min/km
6
Gina Brackenbury24
FEMALE  ·   
54:52.4 (6)
5:29.2 min/km
7
Victoria Tapp178
FEMALE  ·  Hadleigh Hares
55:22.7 (7)
5:32.3 min/km
8
Laura Brewington30
FEMALE  ·  Grange Farm and Dunmow Runners
55:41.3 (8)
5:34.1 min/km
9
Julie Branch27
FEMALE  ·   
55:44.1 (9)
5:34.4 min/km
10
Kerry Gee73
FEMALE  ·   
56:37.5 (10)
5:39.8 min/km
11
Stephanie Procter150
FEMALE  ·   
57:03.2 (11)
5:42.3 min/km
12
Kelaine Spurdens 213
FEMALE  ·  Suffolk Trail Runners
59:03.0 (12)
5:54.3 min/km
13
Erin Chilvers44
FEMALE  ·   
1:00:37.1 (13)
6:03.7 min/km
14
Chloe Taylor-balls182
FEMALE  ·   
1:01:10.1 (14)
6:07.0 min/km
15
Charlotte Richardson 155
FEMALE  ·   
1:02:15.7 (15)
6:13.6 min/km
16
Fiona Cunnington53
FEMALE  ·  Suffolk Trail Runners
1:02:18.8 (16)
6:13.9 min/km
17
Ellie Johnson101
FEMALE  ·  Stowmarket Striders
1:02:24.4 (17)
6:14.4 min/km
18
Vanessa Burns 38
FEMALE  ·  Nuclear Striders
1:03:17.3 (18)
6:19.7 min/km
19
Michelle Hemmings92
FEMALE  ·   
1:03:34.3 (19)
6:21.4 min/km
20
Becky Woods209
FEMALE  ·   
1:04:48.5 (20)
6:28.9 min/km
21
Samantha Tapp179
FEMALE  ·  Hadleigh Hares
1:05:03.3 (21)
6:30.3 min/km
22
Ruth Billinge15
FEMALE  ·  Nuclear Striders
1:05:27.0 (22)
6:32.7 min/km
23
Janice Beckett11
FEMALE  ·  Lonely goat
1:05:40.9 (23)
6:34.1 min/km
24
Amanda Mallinson119
FEMALE  ·   
1:05:44.5 (24)
6:34.5 min/km
25
Lucy Woods208
FEMALE  ·   
1:06:29.8 (25)
6:39.0 min/km
26
Paula Hayes89
FEMALE  ·  Nuclear Striders
1:06:42.2 (26)
6:40.2 min/km
27
Emily Young211
FEMALE  ·  Nuclear Striders
1:07:09.5 (27)
6:43.0 min/km
28
Alison Myles133
FEMALE  ·   
1:07:14.1 (28)
6:43.4 min/km
29
Debbie Hall81
FEMALE  ·   
1:07:17.6 (29)
6:43.8 min/km
30
Emma Richbell156
FEMALE  ·   
1:07:20.6 (30)
6:44.1 min/km
31
Joanne Bines16
FEMALE  ·   
1:07:27.8 (31)
6:44.8 min/km
32
Sarah Conlon48
FEMALE  ·   
1:07:30.5 (32)
6:45.1 min/km
33
Emma Greensmith78
FEMALE  ·   
1:07:33.0 (33)
6:45.3 min/km
34
Sonia Davis 57
FEMALE  ·   
1:07:35.3 (34)
6:45.5 min/km
35
Emma Bennett14
FEMALE  ·   
1:07:51.3 (35)
6:47.1 min/km
36
Emily Ward193
FEMALE  ·   
1:07:59.8 (36)
6:48.0 min/km
37
Julie Hocken95
FEMALE  ·   
1:09:00.9 (37)
6:54.1 min/km
38
Tracy Bradfield25
FEMALE  ·   
1:09:04.9 (38)
6:54.5 min/km
39
Sara Brown34
FEMALE  ·   
1:09:20.9 (39)
6:56.1 min/km
40
Emily Cooper-Reade 214
FEMALE  ·  Stowmarket Striders
1:09:46.9 (40)
6:58.7 min/km
41
Sandy Maloy120
FEMALE  ·  SRF
1:10:18.2 (41)
7:01.8 min/km
42
Erika Poole146
FEMALE  ·   
1:10:20.9 (42)
7:02.1 min/km
43
Sally Brown33
FEMALE  ·   
1:10:29.2 (43)
7:02.9 min/km
44
Joanne Rosenwold164
FEMALE  ·  Haverhill running club
1:10:32.1 (44)
7:03.2 min/km
45
Jessica Ashford Green5
FEMALE  ·  Nuclear Striders
1:10:36.5 (45)
7:03.6 min/km
46
Louise Mitchell129
FEMALE  ·   
1:11:13.2 (46)
7:07.3 min/km
47
Lucy Clark45
FEMALE  ·   
1:11:46.8 (47)
7:10.7 min/km
48
Zoe Cattermole 40
FEMALE  ·   
1:11:52.3 (48)
7:11.2 min/km
49
Cara Ellis 66
FEMALE  ·   
1:11:56.5 (49)
7:11.7 min/km
50
Maryann Sycamore177
FEMALE  ·   
1:11:59.7 (50)
7:12.0 min/km
51
Donna Dickson 63
FEMALE  ·   
1:12:02.6 (51)
7:12.3 min/km
52
Annie Boswell22
FEMALE  ·   
1:12:13.8 (52)
7:13.4 min/km
53
Samantha Body21
FEMALE  ·   
1:12:30.7 (53)
7:15.1 min/km
54
Judith Shenton 166
FEMALE  ·   
1:12:50.5 (54)
7:17.1 min/km
55
Zoe Bridges 31
FEMALE  ·  Trail Running Club
1:12:52.8 (55)
7:17.3 min/km
56
Lisa Sutherland 176
FEMALE  ·   
1:13:04.8 (56)
7:18.5 min/km
57
Suzanne Tetley183
FEMALE  ·   
1:13:16.9 (57)
7:19.7 min/km
58
Nathalie Moir130
FEMALE  ·   
1:13:38.4 (58)
7:21.8 min/km
59
Louise Dean59
FEMALE  ·  Jogging made easy
1:13:41.9 (59)
7:22.2 min/km
60
Alison Vincent192
FEMALE  ·   
1:13:42.8 (60)
7:22.3 min/km
61
Jacquie Webb199
FEMALE  ·   
1:13:51.7 (61)
7:23.2 min/km
62
Silvana Martinez-burrows123
FEMALE  ·   
1:13:54.8 (62)
7:23.5 min/km
63
Olivia Wheeler202
FEMALE  ·   
1:13:59.8 (63)
7:24.0 min/km
64
Kayley Chalk41
FEMALE  ·   
1:14:03.1 (64)
7:24.3 min/km
65
Zoe Gould74
FEMALE  ·  Tiptree Road Runners
1:14:20.2 (65)
7:26.0 min/km
66
Tina Clark8
FEMALE  ·  Tiptree Road Runners
1:14:24.3 (66)
7:26.4 min/km
67
Kellie Newman136
FEMALE  ·   
1:14:31.7 (67)
7:27.2 min/km
68
Stephanie Wenn201
FEMALE  ·   
1:15:20.5 (68)
7:32.1 min/km
69
Natalie Jones103
FEMALE  ·   
1:16:31.9 (69)
7:39.2 min/km
70
Emma Bouttell23
FEMALE  ·  Let's run soham
1:16:45.0 (70)
7:40.5 min/km
71
Heidi Hibbett 93
FEMALE  ·  Grange Farm and Dunmow Runners
1:16:55.7 (71)
7:41.6 min/km
72
Helen Johnson102
FEMALE  ·   
1:16:57.9 (72)
7:41.8 min/km
73
Terry Reeves152
FEMALE  ·   
1:17:06.2 (73)
7:42.6 min/km
74
Jane Bennett13
FEMALE  ·   
1:17:45.7 (74)
7:46.6 min/km
75
Ellen Mcintosh126
FEMALE  ·   
1:17:54.0 (75)
7:47.4 min/km
76
Gillian Lott117
FEMALE  ·   
1:18:56.3 (76)
7:53.6 min/km
77
Emma Weisblatt200
FEMALE  ·   
1:19:10.5 (77)
7:55.1 min/km
78
Gio Eburne65
FEMALE  ·   
1:19:55.3 (78)
7:59.5 min/km
79
Sally St Ledger174
FEMALE  ·   
1:19:57.9 (79)
7:59.8 min/km
80
Dee St Ledger175
FEMALE  ·  Sudbury Joggers
1:19:58.1 (80)
7:59.8 min/km
81
Sharon Breward29
FEMALE  ·   
1:20:01.7 (81)
8:00.2 min/km
82
Jo Birch 17
FEMALE  ·  Lonely Goat Running Club
1:20:07.2 (82)
8:00.7 min/km
83
Suzanne Frost 70
FEMALE  ·  TRISudbury
1:20:34.9 (83)
8:03.5 min/km
84
Nicola Currant54
FEMALE  ·   
1:21:09.6 (84)
8:07.0 min/km
85
Nicola Cant39
FEMALE  ·   
1:21:11.5 (85)
8:07.1 min/km
86
Gillian Fry71
FEMALE  ·   
1:21:28.3 (86)
8:08.8 min/km
87
Leoni Harvey85
FEMALE  ·  Great Bentley Running Club
1:22:04.0 (87)
8:12.4 min/km
88
Lenitha Bishop18
FEMALE  ·   
1:22:14.5 (88)
8:13.5 min/km
89
Mariette Kruger106
FEMALE  ·   
1:22:19.3 (89)
8:13.9 min/km
90
Kerry Daly55
FEMALE  ·   
1:22:22.7 (90)
8:14.3 min/km
91
Rebecca Turner187
FEMALE  ·   
1:22:24.7 (91)
8:14.5 min/km
92
Fiona Hanlon83
FEMALE  ·   
1:23:11.8 (92)
8:19.2 min/km
93
Sarah Stanley215
FEMALE  ·   
1:25:03.6 (93)
8:30.4 min/km
94
Karen Tricker186
FEMALE  ·   
1:28:40.6 (94)
8:52.1 min/km
95
Sue Vince 191
FEMALE  ·   
1:30:55.4 (95)
9:05.5 min/km
96
Wendy Smith170
FEMALE  ·  Saint Edmund Pacers
1:32:48.0 (96)
9:16.8 min/km
97
Karina Hunt98
FEMALE  ·  Haverhill rc
1:33:00.4 (97)
9:18.0 min/km
98
Lory Peresson-robinson145
FEMALE  ·   
1:42:01.2 (98)
10:12.1 min/km
99
Uzma Zaidi212
FEMALE  ·   
1:54:10.6 (99)
11:25.1 min/km

DNS = Did not Start,   DNF = Did not Finish,   DQ = Disqualified
Share results:
Timing with RaceClocker.com