Wallingford HoR 2018 - Division 1
4250 m RowingTime trial (1 split)
Sunday 25 Nov '18, 10:30Web site
View
Name
to Split 1
to Finish
Result
Penalty
Speed
Op 8+ - Time Only
1st
OXB-NEWMAN2
Op 8+ - Time Only
·
Oxford Brookes University Boat Club
7:31.2
0.0
(1)
6:00.4
0.0
(1)
13:31.6
0.0
(1)
1:35.5 /500m
2nd
OXB-PEPERMANS3
Op 8+ - Time Only
·
Oxford Brookes University Boat Club
7:31.8
+0.6
(2)
6:05.0
+4.6
(2)
13:41.8
+10.2
(2)
incl. 5 sec.
1:36.1 /500m
3rd
OXB-MORGAN4
Op 8+ - Time Only
·
Oxford Brookes University Boat Club
7:51.9
+20.7
(3)
6:16.3
+15.9
(3)
14:08.2
+36.6
(3)
1:39.8 /500m
4th
OXB-KING5
Op 8+ - Time Only
·
Oxford Brookes University Boat Club
7:55.1
+23.9
(4)
6:21.5
+21.1
(4)
14:16.6
+45.0
(4)
1:40.8 /500m
5th
OXB-NEWMAN-26
Op 8+ - Time Only
·
Oxford Brookes University Boat Club
8:09.6
+38.4
(5)
6:34.5
+34.1
(5)
14:44.1
+1:12.5
(5)
1:44.0 /500m
6th
OXB-HARACZ7
Op 8+ - Time Only
·
Oxford Brookes University Boat Club
8:15.2
+44.0
(6)
6:36.2
+35.8
(6)
14:51.4
+1:19.8
(6)
1:44.9 /500m
7th
BDS-Beale26
Op 8+ - Time Only
·
Bedford School Boat Club
8:44.2
+1:13.0
(7)
6:44.5
+44.1
(7)
15:28.7
+1:57.1
(7)
1:49.3 /500m
OXB-BOLDING1
Op 8+ - Time Only
·
Oxford Brookes University Boat Club
-
-
DNS
-
Op U23 8+ - Open
1st
NGU-GRAY-29
Op U23 8+ - Open
·
Nottingham University Boat Club
8:06.3
0.0
(1)
6:28.0
0.0
(1)
14:34.3
0.0
(1)
1:42.9 /500m
2nd
ABS - AMERICANO8
Op U23 8+ - Open
·
Abingdon School Boat Club
8:15.3
+9.0
(2)
6:34.6
+6.6
(2)
14:49.9
+15.6
(2)
1:44.7 /500m
3rd
ABS - MOCHA10
Op U23 8+ - Open
·
Abingdon School Boat Club
8:18.5
+12.2
(3)
6:37.2
+9.2
(3)
14:55.7
+21.4
(3)
1:45.4 /500m
4th
Southampton University A-212
Op U23 8+ - Open
·
Southampton University Boat Club
8:23.3
+17.0
(4)
6:39.5
+11.5
(4)
15:02.8
+28.5
(4)
1:46.2 /500m
5th
EXU-HAMILTON-DAVIES11
Op U23 8+ - Open
·
Exeter University Boat Club
8:42.4
+36.1
(5)
7:04.1
+36.1
(5)
15:46.5
+1:12.2
(5)
1:51.4 /500m
Op J18 8+ - Open
1st
RAD-GEARING15
Op J18 8+ - Open
·
Radley College Boat Club
7:54.4
0.0
(1)
6:24.3
0.0
(1)
14:18.7
0.0
(1)
1:41.0 /500m
2nd
SPS-CRAIG MCFEELY-213
Op J18 8+ - Open
·
St Pauls School Boat Club
8:00.6
+6.2
(2)
6:30.8
+6.5
(2)
14:31.4
+12.7
(2)
1:42.5 /500m
3rd
SPS-VALT-214
Op J18 8+ - Open
·
St Pauls School Boat Club
8:11.2
+16.8
(3)
6:38.2
+13.9
(3)
14:54.4
+35.7
(3)
incl. 5 sec.
1:44.6 /500m
4th
KCS-PEARSON18
Op J18 8+ - Open
·
Kings College School Boat Club
8:22.5
+28.1
(4)
6:46.4
+22.1
(5)
15:08.9
+50.2
(4)
1:46.9 /500m
5th
KCS-CAOUKI17
Op J18 8+ - Open
·
Kings College School Boat Club
8:31.3
+36.9
(5)
6:45.3
+21.0
(4)
15:16.6
+57.9
(5)
1:47.8 /500m
6th
NSC-116
Op J18 8+ - Open
·
Norwich School Boat Club
8:41.6
+47.2
(6)
7:24.3
+1:00.0
(6)
16:05.9
+1:47.2
(6)
1:53.6 /500m
Op U23 8+ - 1
1st
UWE-GRAHAM20
Op U23 8+ - 1
·
West of England, University of, Boat Club
8:31.0
0.0
(1)
6:45.6
0.0
(1)
15:16.6
0.0
(1)
1:47.8 /500m
2nd
Smith19
Op U23 8+ - 1
·
Birmingham, University of, Boat Club
8:31.9
+0.9
(2)
6:49.4
+3.8
(2)
15:21.3
+4.7
(2)
1:48.4 /500m
3rd
NGU-NUR22
Op U23 8+ - 1
·
Nottingham University Boat Club
8:47.4
+16.4
(3)
7:01.3
+15.7
(3)
15:48.7
+32.1
(3)
1:51.6 /500m
4th
EXU-POUNTNEY23
Op U23 8+ - 1
·
Exeter University Boat Club
8:51.9
+20.9
(4)
7:11.7
+26.1
(4)
16:03.6
+47.0
(4)
1:53.4 /500m
5th
Southampton University B-221
Op U23 8+ - 1
·
Southampton University Boat Club
9:08.1
+37.1
(5)
7:19.0
+33.4
(5)
16:27.1
+1:10.5
(5)
1:56.1 /500m
6th
Bainbridge24
Op U23 8+ - 1
·
Birmingham, University of, Boat Club
9:15.4
+44.4
(6)
7:21.2
+35.6
(6)
16:36.6
+1:20.0
(6)
1:57.2 /500m
Op J18 8+ - 1
1st
SES-SINGFIELD27
Op J18 8+ - 1
·
St Edwards School Boat Club
8:21.0
0.0
(1)
6:41.8
0.0
(3)
15:02.8
0.0
(1)
1:46.2 /500m
2nd
RBL - J18 8+31
Op J18 8+ - 1
·
Reading Blue Coat School Boat Club
8:24.7
+3.7
(2)
6:41.2
-0.6
(2)
15:05.9
+3.1
(2)
1:46.6 /500m
3rd
WIN-DAVIDSON29
Op J18 8+ - 1
·
Winchester College Boat Club
8:26.5
+5.5
(3)
6:40.9
-0.9
(1)
15:07.4
+4.6
(3)
1:46.8 /500m
4th
SW1-225
Op J18 8+ - 1
·
Westminster School Boat Club
8:28.5
+7.5
(4)
6:47.4
+5.6
(4)
15:15.9
+13.1
(4)
1:47.8 /500m
5th
ABS - Juice28
Op J18 8+ - 1
·
Abingdon School Boat Club
9:03.9
+42.9
(5)
7:10.8
+29.0
(5)
16:14.7
+1:11.9
(5)
1:54.7 /500m
6th
ABS - Smoothie30
Op J18 8+ - 1
·
Abingdon School Boat Club
9:06.8
+45.8
(6)
7:17.9
+36.1
(6)
16:24.7
+1:21.9
(6)
1:55.8 /500m
Op J18 8+ - 2
1st
HEN-SWINBURN34
Op J18 8+ - 2
·
Henley Rowing Club
8:12.0
0.0
(1)
6:28.4
0.0
(1)
14:40.4
0.0
(1)
1:43.6 /500m
2nd
SWB-HAZLEHURST33
Op J18 8+ - 2
·
Sir William Borlase's Gram Sch Boat Club
8:55.9
+43.9
(2)
6:59.4
+31.0
(2)
15:55.3
+1:14.9
(2)
1:52.4 /500m
3rd
BDS-Sheridan32
Op J18 8+ - 2
·
Bedford School Boat Club
9:05.6
+53.6
(3)
7:08.0
+39.6
(3)
16:13.6
+1:33.2
(3)
1:54.5 /500m
4th
KCS-BLAKE36
Op J18 8+ - 2
·
Kings College School Boat Club
9:24.5
+1:12.5
(4)
7:24.0
+55.6
(4)
16:48.5
+2:08.1
(4)
1:58.6 /500m
BMSBC 18.135
Op J18 8+ - 2
·
Bedford Modern School Boat Club
-
-
DNS
-
W 8+ - Open
1st
OUW-ANDERSON37
W 8+ - Open
·
Oxford University Womens Boat Club
8:38.0
0.0
(1)
6:50.6
0.0
(1)
15:28.6
0.0
(1)
1:49.2 /500m
2nd
OXB-GANNON39
W 8+ - Open
·
Oxford Brookes University Boat Club
8:41.4
+3.4
(2)
6:51.2
+0.6
(2)
15:32.6
+4.0
(2)
1:49.7 /500m
3rd
OXB-WILLFORD - DUTTON40
W 8+ - Open
·
Oxford Brookes University Boat Club
8:53.3
+15.3
(3)
7:03.3
+12.7
(3)
15:56.6
+28.0
(3)
1:52.5 /500m
4th
LEA-FUTORYANOVA38
W 8+ - Open
·
Lea Rowing Club
9:13.1
+35.1
(4)
7:19.9
+29.3
(4)
16:33.0
+1:04.4
(4)
1:56.8 /500m
OpMas C/D8+
1st
UTC-TOVELL C8 MasC.8+41
OpMas C/D8+
·
Upper Thames Rowing Club
8:29.0
0.0
(1)
6:48.4
0.0
(1)
15:22.4
0.0
(1)
incl. 5 sec.
1:47.9 /500m
2nd
UTC-JACOBS D8 MasD.8+43
OpMas C/D8+
·
Upper Thames Rowing Club
8:42.0
+13.0
(2)
6:52.4
+4.0
(2)
15:34.4
+12.0
(2)
1:49.9 /500m
3rd
PET-RYDER MasD.8+44
OpMas C/D8+
·
Peterborough City Rowing Club
9:07.8
+38.8
(3)
7:13.5
+25.1
(3)
16:21.3
+58.9
(3)
1:55.4 /500m
4th
MAR-FURNESS MasC.8+42
OpMas C/D8+
·
Marlow Rowing Club
9:24.1
+55.1
(4)
7:31.3
+42.9
(4)
16:55.4
+1:33.0
(4)
1:59.5 /500m
5th
MAR-MOXON MasD.8+45
OpMas C/D8+
·
Marlow Rowing Club
10:31.0
+2:02.0
(5)
8:00.9
+1:12.5
(5)
18:31.9
+3:09.5
(5)
2:10.8 /500m
W 8+ - 1
1st
LDR-A48
W 8+ - 1
·
Leander Club
8:39.1
0.0
(1)
6:48.7
0.0
(1)
15:27.8
0.0
(1)
1:49.2 /500m
2nd
AGE-Miller47
W 8+ - 1
·
Agecroft Rowing Club
9:08.7
+29.6
(2)
7:17.0
+28.3
(2)
16:25.7
+57.9
(2)
1:56.0 /500m
3rd
OXB-CANNON49
W 8+ - 1
·
Oxford Brookes University Boat Club
9:23.4
+44.3
(3)
7:24.5
+35.8
(4)
16:47.9
+1:20.1
(3)
1:58.6 /500m
4th
Blitzen Reindeer54
W 8+ - 1
·
Headington School Oxford Boat Club
9:31.9
+52.8
(5)
7:24.4
+35.7
(3)
16:56.3
+1:28.5
(4)
1:59.6 /500m
5th
PHS-MUELLER51
W 8+ - 1
·
Putney High School Rowing Club
9:30.1
+51.0
(4)
7:27.2
+38.5
(5)
16:57.3
+1:29.5
(5)
1:59.7 /500m
6th
LEA-PARKINSON50
W 8+ - 1
·
Lea Rowing Club
9:41.7
+1:02.6
(6)
7:35.7
+47.0
(6)
17:17.4
+1:49.6
(6)
2:02.0 /500m
7th
UTC-CLEGG46
W 8+ - 1
·
Upper Thames Rowing Club
9:42.5
+1:03.4
(7)
7:38.3
+49.6
(7)
17:20.8
+1:53.0
(7)
2:02.4 /500m
8th
AGE-TIXERANT55
W 8+ - 1
·
Agecroft Rowing Club
9:57.8
+1:18.7
(8)
7:47.1
+58.4
(9)
17:44.9
+2:17.1
(8)
2:05.3 /500m
9th
WRC- BUTLER53
W 8+ - 1
·
Wallingford Rowing Club
10:07.2
+1:28.1
(9)
7:40.0
+51.3
(8)
17:47.2
+2:19.4
(9)
2:05.6 /500m
10th
LEA-JOHNSON52
W 8+ - 1
·
Lea Rowing Club
10:16.3
+1:37.2
(10)
8:05.2
+1:16.5
(10)
18:21.5
+2:53.7
(10)
2:09.6 /500m
Op J15 8+ - 1
1st
LTU A56
Op J15 8+ - 1
·
Latymer Upper School Boat Club
9:14.8
0.0
(1)
7:13.5
0.0
(1)
16:28.3
0.0
(1)
1:56.3 /500m
2nd
GMS-LORETTO60
Op J15 8+ - 1
·
Great Marlow School Boat Club
9:27.3
+12.5
(2)
7:17.6
+4.1
(2)
16:44.9
+16.6
(2)
1:58.2 /500m
3rd
LTU B57
Op J15 8+ - 1
·
Latymer Upper School Boat Club
10:07.4
+52.6
(3)
8:06.0
+52.5
(5)
18:13.4
+1:45.1
(3)
2:08.6 /500m
4th
WIN-YU59
Op J15 8+ - 1
·
Winchester College Boat Club
10:13.8
+59.0
(4)
8:02.4
+48.9
(4)
18:16.2
+1:47.9
(4)
2:09.0 /500m
5th
SWB-CLARKE58
Op J15 8+ - 1
·
Sir William Borlase's Gram Sch Boat Club
11:34.8
+2:20.0
(5)
7:39.2
+25.7
(3)
19:14.0
+2:45.7
(5)
2:15.8 /500m
W 8+ - 2
1st
OUW-STANDING61
W 8+ - 2
·
Oxford University Womens Boat Club
9:20.1
0.0
(2)
7:13.6
0.0
(1)
16:33.7
0.0
(1)
1:56.9 /500m
2nd
Rudolph Reindeer63
W 8+ - 2
·
Headington School Oxford Boat Club
9:19.1
-1.0
(1)
7:26.0
+12.4
(2)
16:45.1
+11.4
(2)
1:58.2 /500m
3rd
PTR-BEVAN62
W 8+ - 2
·
Putney Town Rowing Club
9:58.3
+38.2
(3)
7:46.1
+32.5
(3)
17:44.4
+1:10.7
(3)
2:05.2 /500m
4th
RDG-BOWER65
W 8+ - 2
·
Reading Rowing Club
10:03.8
+43.7
(4)
7:57.8
+44.2
(4)
18:01.6
+1:27.9
(4)
2:07.2 /500m
5th
RDG-BAUER69
W 8+ - 2
·
Reading Rowing Club
10:25.3
+1:05.2
(6)
8:05.9
+52.3
(5)
18:31.2
+1:57.5
(5)
2:10.7 /500m
6th
Southampton University A-567
W 8+ - 2
·
Southampton University Boat Club
10:19.2
+59.1
(5)
8:12.7
+59.1
(6)
18:31.9
+1:58.2
(6)
2:10.8 /500m
7th
Comet Reindeer70
W 8+ - 2
·
Headington School Oxford Boat Club
10:30.5
+1:10.4
(7)
8:16.9
+1:03.3
(7)
18:47.4
+2:13.7
(7)
2:12.6 /500m
Wolfson 'A' W8+64
W 8+ - 2
·
Wolfson College (Oxford) Boat Club
-
-
DNS
-
OXB-DICKENS66
W 8+ - 2
·
Oxford Brookes University Boat Club
-
-
DNS
-
LEH-COOPER68
W 8+ - 2
·
Lady Eleanor Holles Boat Club
-
-
DNS
-
W 8+ - 3
1st
ORO-NUGENT71
W 8+ - 3
·
Oriel College Boat Club
9:58.5
0.0
(1)
7:51.4
0.0
(1)
17:49.9
0.0
(1)
2:05.9 /500m
2nd
SCO-LECKIE74
W 8+ - 3
·
St Catherines College (Oxford) Boat Club
10:39.7
+41.2
(2)
8:17.5
+26.1
(2)
18:57.2
+1:07.3
(2)
2:13.8 /500m
3rd
ETX-JONES72
W 8+ - 3
·
Eton Excelsior Rowing Club
10:50.8
+52.3
(3)
8:31.4
+40.0
(3)
19:22.2
+1:32.3
(3)
2:16.7 /500m
4th
QCO-BUDENBERG75
W 8+ - 3
·
Queens College, The, (Oxford) Boat Club
11:28.0
+1:29.5
(4)
8:43.5
+52.1
(4)
20:11.5
+2:21.6
(4)
2:22.5 /500m
5th
RDG-BARNES76
W 8+ - 3
·
Reading Rowing Club
11:32.4
+1:33.9
(5)
8:48.6
+57.2
(5)
20:21.0
+2:31.1
(5)
2:23.6 /500m
6th
PTR-HUNT-273
W 8+ - 3
·
Putney Town Rowing Club
11:32.5
+1:34.0
(6)
9:06.2
+1:14.8
(6)
20:38.7
+2:48.8
(6)
2:25.7 /500m
OpMas E/F/G/H8+
1st
BRX-KELLY MasF.8+81
OpMas E/F/G/H8+
·
Broxbourne Rowing Club
9:10.4
0.0
(1)
7:12.7
0.0
(1)
16:23.1
0.0
(1)
1:55.7 /500m
2nd
UTC-SUTHERLAND MasE.8+79
OpMas E/F/G/H8+
·
Upper Thames Rowing Club
9:11.8
+1.4
(2)
7:17.3
+4.6
(3)
16:29.1
+6.0
(2)
1:56.4 /500m
3rd
MAR-KENT MasE.8+78
OpMas E/F/G/H8+
·
Marlow Rowing Club
9:13.6
+3.2
(3)
7:16.9
+4.2
(2)
16:30.5
+7.4
(3)
1:56.5 /500m
4th
ABN-BAKER-8 MasE.8+77
OpMas E/F/G/H8+
·
Abingdon Rowing Club
9:16.4
+6.0
(4)
7:17.3
+4.6
(3)
16:33.7
+10.6
(4)
1:56.9 /500m
5th
RDG-MILHOFER MasE.8+80
OpMas E/F/G/H8+
·
Reading Rowing Club
9:33.3
+22.9
(5)
7:36.9
+24.2
(5)
17:10.2
+47.1
(5)
2:01.2 /500m
6th
TSS-BOND MasF.8+82
OpMas E/F/G/H8+
·
Tideway Scullers School
9:46.6
+36.2
(6)
7:39.3
+26.6
(6)
17:25.9
+1:02.8
(6)
2:03.0 /500m
7th
WRC - GAMESTER MasH.8+91
OpMas E/F/G/H8+
·
Wallingford Rowing Club
11:03.0
+1:52.6
(7)
8:37.4
+1:24.7
(7)
19:40.4
+3:17.3
(7)
2:18.9 /500m
8th
ABN-ROBERTS-8 MasF.8+83
OpMas E/F/G/H8+
·
Abingdon Rowing Club
11:32.2
+2:21.8
(8)
8:52.3
+1:39.6
(8)
20:24.5
+4:01.4
(8)
2:24.1 /500m
W J16 8+ - 1
1st
HEN-384
W J16 8+ - 1
·
Henley Rowing Club
9:17.8
0.0
(1)
7:25.0
0.0
(1)
16:42.8
0.0
(1)
1:58.0 /500m
2nd
LEA-WYN-JONES88
W J16 8+ - 1
·
Lea Rowing Club
9:59.7
+41.9
(3)
7:48.0
+23.0
(2)
17:47.7
+1:04.9
(2)
2:05.6 /500m
3rd
WRC-PRATT85
W J16 8+ - 1
·
Wallingford Rowing Club
9:51.9
+34.1
(2)
8:03.1
+38.1
(4)
17:55.0
+1:12.2
(3)
2:06.5 /500m
4th
W J16 8+86
W J16 8+ - 1
·
Putney High School Rowing Club
10:10.0
+52.2
(4)
8:06.4
+41.4
(5)
18:16.4
+1:33.6
(4)
2:09.0 /500m
5th
LEH-TURNER87
W J16 8+ - 1
·
Lady Eleanor Holles Boat Club
10:12.5
+54.7
(5)
8:01.4
+36.4
(3)
18:18.9
+1:36.1
(5)
incl. 5 sec.
2:08.7 /500m
W J16 8+ - 2
1st
GMS-STEWART90
W J16 8+ - 2
·
Great Marlow School Boat Club
10:25.2
0.0
(1)
8:02.9
0.0
(1)
18:28.1
0.0
(1)
2:10.4 /500m
2nd
SPG-RAFALIN89
W J16 8+ - 2
·
St Pauls Girls School Boat Club
10:54.7
+29.5
(2)
8:39.5
+36.6
(2)
19:34.2
+1:06.1
(2)
2:18.1 /500m
Op 4- - Open
1st
LEA-SKINNER93
Op 4- - Open
·
Lea Rowing Club
8:25.2
0.0
(1)
6:47.2
0.0
(1)
15:12.4
0.0
(1)
1:47.3 /500m
2nd
TSS-WILKOJC94
Op 4- - Open
·
Tideway Scullers School
8:55.0
+29.8
(2)
7:16.0
+28.8
(3)
16:11.0
+58.6
(2)
1:54.2 /500m
3rd
TSS-BECKETT92
Op 4- - Open
·
Tideway Scullers School
9:09.8
+44.6
(4)
7:04.9
+17.7
(2)
16:14.7
+1:02.3
(3)
1:54.7 /500m
4th
PTR-DUNCOMB95
Op 4- - Open
·
Putney Town Rowing Club
9:05.9
+40.7
(3)
7:21.1
+33.9
(4)
16:27.0
+1:14.6
(4)
1:56.1 /500m
Op 4- - 1
1st
NGU-CROUCHLEY101
Op 4- - 1
·
Nottingham University Boat Club
8:46.2
0.0
(1)
6:58.1
0.0
(1)
15:44.3
0.0
(1)
1:51.1 /500m
2nd
NGU-MCMANUS98
Op 4- - 1
·
Nottingham University Boat Club
8:59.6
+13.4
(2)
7:07.3
+9.2
(2)
16:06.9
+22.6
(2)
1:53.8 /500m
3rd
UTC-LEASK96
Op 4- - 1
·
Upper Thames Rowing Club
9:09.6
+23.4
(3)
7:20.7
+22.6
(3)
16:30.3
+46.0
(3)
1:56.5 /500m
4th
RDG-BATCHELOR100
Op 4- - 1
·
Reading Rowing Club
9:16.8
+30.6
(4)
7:28.2
+30.1
(4)
16:45.0
+1:00.7
(4)
1:58.2 /500m
5th
CAM-LADD102
Op 4- - 1
·
City of Cambridge Rowing Club
9:34.5
+48.3
(5)
7:35.6
+37.5
(5)
17:10.1
+1:25.8
(5)
2:01.2 /500m
6th
CAM-DOUGLAS97
Op 4- - 1
·
City of Cambridge Rowing Club
9:43.1
+56.9
(6)
7:47.1
+49.0
(6)
17:30.2
+1:45.9
(6)
2:03.6 /500m
TSS-OGUNYOYE99
Op 4- - 1
·
Tideway Scullers School
-
-
DNS
-
Op 4+ - Open
1st
GOL-HORTON104
Op 4+ - Open
·
Goldie Boat Club
9:01.1
0.0
(2)
7:10.2
0.0
(1)
16:11.3
0.0
(1)
1:54.3 /500m
2nd
LEA-PERREN103
Op 4+ - Open
·
Lea Rowing Club
9:00.2
-0.9
(1)
7:14.2
+4.0
(2)
16:14.4
+3.1
(2)
1:54.6 /500m
3rd
UTC-JINKS 105
Op 4+ - Open
·
Upper Thames Rowing Club
9:03.9
+2.8
(3)
7:17.5
+7.3
(3)
16:26.4
+15.1
(3)
incl. 5 sec.
1:55.5 /500m
4th
RAD-GISSEN106
Op 4+ - Open
·
Radley College Boat Club
9:09.9
+8.8
(4)
7:26.3
+16.1
(4)
16:36.2
+24.9
(4)
1:57.2 /500m
Op 4+ - 1
1st
ORA-CARDINALS108
Op 4+ - 1
·
Oratory School Boat Club
9:20.6
0.0
(1)
7:28.2
0.0
(1)
16:48.8
0.0
(1)
1:58.7 /500m
2nd
TSS-BROWN FUMEAU109
Op 4+ - 1
·
Tideway Scullers School
9:30.3
+9.7
(3)
7:34.4
+6.2
(2)
17:04.7
+15.9
(2)
2:00.6 /500m
3rd
BRX-ROBINSON111
Op 4+ - 1
·
Broxbourne Rowing Club
9:30.1
+9.5
(2)
7:36.0
+7.8
(3)
17:06.1
+17.3
(3)
2:00.7 /500m
4th
MIK-SMITH112
Op 4+ - 1
·
Milton Keynes Rowing Club
9:58.8
+38.2
(4)
7:50.2
+22.0
(4)
17:49.0
+1:00.2
(4)
2:05.8 /500m
SPS-ISOLA-2107
Op 4+ - 1
·
St Pauls School Boat Club
-
-
DNS
-
KCS-MERCIECA-2110
Op 4+ - 1
·
Kings College School Boat Club
-
-
DNS
-
W U23 4- - Open
1st
NGU-NORTH115
W U23 4- - Open
·
Nottingham University Boat Club
9:37.4
0.0
(1)
7:47.1
0.0
(1)
17:24.5
0.0
(1)
2:02.9 /500m
2nd
NGU-HORNBY113
W U23 4- - Open
·
Nottingham University Boat Club
9:43.8
+6.4
(2)
7:50.1
+3.0
(2)
17:33.9
+9.4
(2)
2:04.0 /500m
3rd
Millard114
W U23 4- - Open
·
Lea Rowing Club
9:51.7
+14.3
(3)
7:56.6
+9.5
(3)
17:48.3
+23.8
(3)
2:05.7 /500m
W U23 4- - 1
1st
Chatfield118
W U23 4- - 1
·
Birmingham, University of, Boat Club
9:49.2
0.0
(1)
7:59.9
0.0
(1)
17:49.1
0.0
(1)
2:05.8 /500m
2nd
HEN-4116
W U23 4- - 1
·
Henley Rowing Club
10:13.9
+24.7
(2)
8:15.2
+15.3
(2)
18:29.1
+40.0
(2)
2:10.5 /500m
3rd
NGU-LINDO117
W U23 4- - 1
·
Nottingham University Boat Club
10:22.3
+33.1
(3)
8:29.3
+29.4
(3)
18:51.6
+1:02.5
(3)
2:13.1 /500m
Op J16 4+ - 1
1st
KCS-TOWNSEND121
Op J16 4+ - 1
·
Kings College School Boat Club
9:33.7
0.0
(1)
7:42.8
0.0
(2)
17:16.5
0.0
(1)
2:01.9 /500m
2nd
RBL-J16 4+120
Op J16 4+ - 1
·
Reading Blue Coat School Boat Club
9:51.8
+18.1
(2)
7:40.4
-2.4
(1)
17:32.2
+15.7
(2)
2:03.8 /500m
3rd
WIN-NOTTINGHAM119
Op J16 4+ - 1
·
Winchester College Boat Club
10:13.1
+39.4
(3)
8:03.9
+21.1
(3)
18:17.0
+1:00.5
(3)
2:09.1 /500m
Op 4+ - 2
1st
Hertford College124
Op 4+ - 2
·
Hertford College Boat Club
9:37.8
0.0
(1)
7:51.9
0.0
(1)
17:29.7
0.0
(1)
2:03.5 /500m
2nd
PTR-CHADWICK122
Op 4+ - 2
·
Putney Town Rowing Club
9:58.5
+20.7
(2)
7:56.6
+4.7
(2)
17:55.1
+25.4
(2)
2:06.5 /500m
3rd
RDG-DELHOUME127
Op 4+ - 2
·
Reading Rowing Club
10:05.3
+27.5
(3)
8:02.5
+10.6
(3)
18:07.8
+38.1
(3)
2:08.0 /500m
4th
University College Men's Senior Four126
Op 4+ - 2
·
University College (Oxford) Boat Club
10:55.2
+1:17.4
(4)
8:48.6
+56.7
(4)
19:43.8
+2:14.1
(4)
2:19.3 /500m
BRC-Edmondson123
Op 4+ - 2
·
Brasenose College Boat Club
-
-
DNS
-
BRC-Wheeler-2125
Op 4+ - 2
·
Brasenose College Boat Club
-
-
DNS
-
Op J16 4+ - 2
1st
KRC-J16 'RED'129
Op J16 4+ - 2
·
Kingston Rowing Club
9:47.4
0.0
(2)
7:49.8
0.0
(1)
17:37.2
0.0
(1)
2:04.4 /500m
2nd
KRC-J16 'WHITE'130
Op J16 4+ - 2
·
Kingston Rowing Club
9:46.7
-0.7
(1)
8:04.5
+14.7
(3)
17:51.2
+14.0
(2)
2:06.0 /500m
3rd
GMS-HOLDER128
Op J16 4+ - 2
·
Great Marlow School Boat Club
10:01.3
+13.9
(3)
7:50.3
+0.5
(2)
17:51.6
+14.4
(3)
2:06.1 /500m
4th
SWB-IRON131
Op J16 4+ - 2
·
Sir William Borlase's Gram Sch Boat Club
12:03.8
+2:16.4
(4)
9:38.8
+1:49.0
(4)
21:42.6
+4:05.4
(4)
2:33.2 /500m
W U23 4+ - Open
1st
Southampton University A-4132
W U23 4+ - Open
·
Southampton University Boat Club
10:05.1
0.0
(1)
8:06.5
0.0
(1)
18:11.6
0.0
(1)
2:08.4 /500m
2nd
NGU-ADAMS133
W U23 4+ - Open
·
Nottingham University Boat Club
10:36.2
+31.1
(2)
8:40.2
+33.7
(2)
19:16.4
+1:04.8
(2)
2:16.0 /500m
3rd
UWE-DAVIES136
W U23 4+ - Open
·
West of England, University of, Boat Club
11:00.6
+55.5
(4)
8:41.0
+34.5
(3)
19:41.6
+1:30.0
(3)
2:19.0 /500m
4th
LDU-SWIFT135
W U23 4+ - Open
·
Leeds University Boat Club
10:58.8
+53.7
(3)
8:43.3
+36.8
(4)
19:42.1
+1:30.5
(4)
2:19.1 /500m
W J18 4+ - 1
1st
HEN - 1137
W J18 4+ - 1
·
Henley Rowing Club
9:50.3
0.0
(1)
7:54.1
0.0
(1)
17:44.4
0.0
(1)
2:05.2 /500m
2nd
HEN-2138
W J18 4+ - 1
·
Henley Rowing Club
9:59.5
+9.2
(2)
7:59.0
+4.9
(2)
17:58.5
+14.1
(2)
2:06.9 /500m
3rd
LEH-O'CONNOR139
W J18 4+ - 1
·
Lady Eleanor Holles Boat Club
10:12.6
+22.3
(3)
8:13.0
+18.9
(3)
18:25.6
+41.2
(3)
2:10.1 /500m
4th
GLT-SCAVAZZA-MURPHY141
W J18 4+ - 1
·
Godolphin & Latymer School Boat Club
10:22.8
+32.5
(4)
8:21.5
+27.4
(4)
18:44.3
+59.9
(4)
2:12.3 /500m
5th
LEH-BELLAMY142
W J18 4+ - 1
·
Lady Eleanor Holles Boat Club
10:40.2
+49.9
(5)
8:24.7
+30.6
(5)
19:04.9
+1:20.5
(5)
2:14.7 /500m
6th
GLT-BLEACH140
W J18 4+ - 1
·
Godolphin & Latymer School Boat Club
10:49.2
+58.9
(6)
8:39.1
+45.0
(6)
19:28.3
+1:43.9
(6)
2:17.4 /500m
7th
SPG-A143
W J18 4+ - 1
·
St Pauls Girls School Boat Club
10:49.5
+59.2
(7)
8:43.0
+48.9
(7)
19:32.5
+1:48.1
(7)
2:17.9 /500m
W J18 4+ - 2
1st
SGC-PRIECHENFRIED145
W J18 4+ - 2
·
St Georges College Boat Club
10:31.7
0.0
(1)
8:29.3
0.0
(1)
19:06.0
0.0
(1)
incl. 5 sec.
2:14.2 /500m
2nd
SGC-BOUGHEN146
W J18 4+ - 2
·
St Georges College Boat Club
11:08.2
+36.5
(2)
8:41.1
+11.8
(2)
19:49.3
+43.3
(2)
2:19.9 /500m
3rd
RBL - WJ184+147
W J18 4+ - 2
·
Reading Blue Coat School Boat Club
11:42.6
+1:10.9
(3)
8:50.1
+20.8
(3)
20:32.7
+1:26.7
(3)
2:25.0 /500m
4th
SPG-B144
W J18 4+ - 2
·
St Pauls Girls School Boat Club
12:02.6
+1:30.9
(4)
9:20.6
+51.3
(4)
21:28.2
+2:22.2
(4)
incl. 5 sec.
2:31.0 /500m
DNS = Did not Start,   DNF = Did not Finish,   DQ = Disqualified
Timing withRaceClocker.com  Link tostart list

or share the QR code

Close