Wallingford Head of the River 2022 - Div 1
4250 m RowingTime trial (1 split)
Sunday 27 Nov '22, 10:30Web site
View
Name
to Split 1
to Finish
Result
Penalty
Speed
Op 8+ - Challenge
1st
OXB-HEYWOOD1
Op 8+ - Challenge
·
Oxford Brookes University Boat Club
7:47.8
0.0
(1)
6:00.4
0.0
(1)
13:48.2
0.0
(1)
1:37.4 /500m
2nd
LDR-DRINKALL2
Op 8+ - Challenge
·
Leander Club
7:49.9
+2.1
(2)
6:02.1
+1.7
(2)
13:52.0
+3.8
(2)
1:37.9 /500m
3rd
OXB-IVERS-DREUX5
Op 8+ - Challenge
·
Oxford Brookes University Boat Club
-
-
14:31.8
+43.6
(3)
1:42.6 /500m
4th
LDR-Harris6
Op 8+ - Challenge
·
Leander Club
8:04.9
+17.1
(3)
6:18.2
+17.8
(3)
14:33.1
+44.9
(4)
incl. 10 sec.
1:41.5 /500m
5th
TRC-BRIGHT3
Op 8+ - Challenge
·
Thames Rowing Club
8:38.6
+50.8
(5)
6:37.0
+36.6
(4)
15:15.6
+1:27.4
(5)
1:47.7 /500m
6th
TRC-LUCAS4
Op 8+ - Challenge
·
Thames Rowing Club
8:37.5
+49.7
(4)
6:49.7
+49.3
(5)
15:27.2
+1:39.0
(6)
1:49.1 /500m
7th
MAR-DOLEMAN8
Op 8+ - Challenge
·
Marlow Rowing Club
9:06.8
+1:19.0
(6)
6:59.4
+59.0
(6)
16:06.2
+2:18.0
(7)
1:53.7 /500m
8th
Scowen7
Op 8+ - Challenge
·
Kings College School Boat Club
9:16.4
+1:28.6
(7)
7:05.7
+1:05.3
(7)
16:22.1
+2:33.9
(8)
1:55.5 /500m
Op 8+ - 1
1st
OXB-SHEPPARD13
Op 8+ - 1
·
Oxford Brookes University Boat Club
8:15.1
0.0
(1)
6:23.0
0.0
(1)
14:38.1
0.0
(1)
1:43.3 /500m
2nd
OXB-IRVING17
Op 8+ - 1
·
Oxford Brookes University Boat Club
8:26.0
+10.9
(2)
6:32.2
+9.2
(2)
14:58.2
+20.1
(2)
1:45.7 /500m
3rd
OXB-MULLIGAN19
Op 8+ - 1
·
Oxford Brookes University Boat Club
8:37.8
+22.7
(3)
6:45.4
+22.4
(3)
15:23.2
+45.1
(3)
1:48.6 /500m
4th
TRC-WERDMULLER VON ELGG14
Op 8+ - 1
·
Thames Rowing Club
8:55.5
+40.4
(4)
7:00.7
+37.7
(4)
15:56.2
+1:18.1
(4)
1:52.5 /500m
5th
TRC-CANNONS9
Op 8+ - 1
·
Thames Rowing Club
8:59.8
+44.7
(5)
7:01.8
+38.8
(5)
16:01.6
+1:23.5
(5)
1:53.1 /500m
6th
OXB-CHICK11
Op 8+ - 1
·
Oxford Brookes University Boat Club
9:01.5
+46.4
(6)
7:02.5
+39.5
(6)
16:04.0
+1:25.9
(6)
1:53.4 /500m
7th
RAD-VAN DE GRIFT10
Op 8+ - 1
·
Radley College Boat Club
9:03.8
+48.7
(7)
7:11.1
+48.1
(7)
16:14.9
+1:36.8
(7)
1:54.7 /500m
8th
CNN 116
Op 8+ - 1
·
Cambridge 99 Rowing Club
9:08.2
+53.1
(8)
7:13.6
+50.6
(8)
16:21.8
+1:43.7
(8)
1:55.5 /500m
9th
UTC-SCOTT12
Op 8+ - 1
·
Upper Thames Rowing Club
9:14.1
+59.0
(9)
7:18.2
+55.2
(9)
16:32.3
+1:54.2
(9)
1:56.7 /500m
10th
CBR-CLARK18
Op 8+ - 1
·
City of Bristol Rowing Club
9:40.1
+1:25.0
(11)
7:18.8
+55.8
(10)
16:58.9
+2:20.8
(10)
1:59.9 /500m
11th
TRC-WEAVER15
Op 8+ - 1
·
Thames Rowing Club
9:38.7
+1:23.6
(10)
7:23.7
+1:00.7
(11)
17:02.4
+2:24.3
(11)
2:00.3 /500m
Op 8+ - 2
1st
OXB-PRITCHARD20
Op 8+ - 2
·
Oxford Brookes University Boat Club
9:08.3
0.0
(1)
7:08.3
0.0
(1)
16:16.6
0.0
(1)
1:54.9 /500m
2nd
NGU-BROWN23
Op 8+ - 2
·
Nottingham University Boat Club
9:26.0
+17.7
(2)
7:20.2
+11.9
(2)
16:46.2
+29.6
(2)
1:58.4 /500m
3rd
CUR-WALTON21
Op 8+ - 2
·
Curlew Rowing Club
9:42.0
+33.7
(4)
7:22.1
+13.8
(3)
17:04.1
+47.5
(3)
2:00.5 /500m
4th
LEA-POWELL22
Op 8+ - 2
·
Lea Rowing Club
9:40.1
+31.8
(3)
7:24.0
+15.7
(5)
17:04.1
+47.5
(3)
2:00.5 /500m
5th
NGU-LAWN27
Op 8+ - 2
·
Nottingham University Boat Club
9:43.0
+34.7
(5)
7:23.0
+14.7
(4)
17:06.0
+49.4
(5)
2:00.7 /500m
6th
MAR-SMITH24
Op 8+ - 2
·
Marlow Rowing Club
9:44.2
+35.9
(6)
7:25.7
+17.4
(6)
17:09.9
+53.3
(6)
2:01.2 /500m
7th
RDG-LISTER25
Op 8+ - 2
·
Reading Rowing Club
9:48.3
+40.0
(7)
7:29.2
+20.9
(7)
17:17.5
+1:00.9
(7)
2:02.1 /500m
8th
MON-PARTRIDGE28
Op 8+ - 2
·
Monmouth Rowing Club
10:12.7
+1:04.4
(8)
7:45.7
+37.4
(8)
17:58.4
+1:41.8
(8)
2:06.9 /500m
Op 8+ - 3
1st
M8+30
Op 8+ - 3
·
University College London Boat Club
9:58.4
0.0
(1)
7:43.9
0.0
(1)
17:42.3
0.0
(1)
2:05.0 /500m
2nd
NGU-DAVIES32
Op 8+ - 3
·
Nottingham University Boat Club
10:21.1
+22.7
(3)
7:55.7
+11.8
(4)
18:16.8
+34.5
(2)
2:09.0 /500m
3rd
CNN-236
Op 8+ - 3
·
Cambridge 99 Rowing Club
10:27.0
+28.6
(5)
7:50.5
+6.6
(2)
18:17.5
+35.2
(3)
2:09.1 /500m
4th
PMB-SMITH37
Op 8+ - 3
·
Pembroke College (Oxford) Boat Club
10:25.8
+27.4
(4)
7:55.6
+11.7
(3)
18:21.4
+39.1
(4)
2:09.6 /500m
5th
Oriel College Boat Club A34
Op 8+ - 3
·
Oriel College Boat Club
10:13.5
+15.1
(2)
8:08.3
+24.4
(6)
18:21.8
+39.5
(5)
2:09.6 /500m
6th
LEA-KING33
Op 8+ - 3
·
Lea Rowing Club
10:27.5
+29.1
(6)
8:03.6
+19.7
(5)
18:31.1
+48.8
(6)
2:10.7 /500m
7th
SEH A35
Op 8+ - 3
·
St Edmund Hall Boat Club
11:07.5
+1:09.1
(7)
8:31.6
+47.7
(7)
19:39.1
+1:56.8
(7)
2:18.7 /500m
8th
CUR-GREEN29
Op 8+ - 3
·
Curlew Rowing Club
11:07.7
+1:09.3
(8)
8:35.4
+51.5
(8)
19:43.1
+2:00.8
(8)
2:19.2 /500m
9th
CUR-HUTT31
Op 8+ - 3
·
Curlew Rowing Club
11:45.3
+1:46.9
(9)
8:53.8
+1:09.9
(9)
20:39.1
+2:56.8
(9)
2:25.8 /500m
Op J18 8+
1st
ETN-PINSENT44
Op J18 8+
·
Eton College Boat Club
9:16.0
0.0
(2)
7:03.6
0.0
(2)
16:19.6
0.0
(1)
1:55.2 /500m
2nd
SES-252
Op J18 8+
·
St Edwards School Boat Club
9:13.3
-2.7
(1)
7:02.1
-1.5
(1)
16:20.4
+0.8
(2)
incl. 5 sec.
1:54.8 /500m
3rd
This42
Op J18 8+
·
St Pauls School Boat Club
9:18.2
+2.2
(3)
7:07.3
+3.7
(3)
16:25.5
+5.9
(3)
1:55.9 /500m
4th
ETN-RIDGWELL46
Op J18 8+
·
Eton College Boat Club
9:18.9
+2.9
(4)
7:12.5
+8.9
(4)
16:31.4
+11.8
(4)
1:56.6 /500m
5th
WES-LACORZANA45
Op J18 8+
·
Westminster School Boat Club
9:31.9
+15.9
(5)
7:12.6
+9.0
(5)
16:44.5
+24.9
(5)
1:58.2 /500m
6th
RBL-8+ Verstringhe49
Op J18 8+
·
Reading Blue Coat School Boat Club
9:33.6
+17.6
(6)
7:19.2
+15.6
(8)
16:52.8
+33.2
(6)
1:59.2 /500m
7th
WES-TZITZIKAKIS47
Op J18 8+
·
Westminster School Boat Club
9:35.2
+19.2
(7)
7:18.2
+14.6
(7)
16:53.4
+33.8
(7)
1:59.2 /500m
8th
GMS-HUNT59
Op J18 8+
·
Great Marlow School Boat Club
9:45.2
+29.2
(8)
7:28.9
+25.3
(10)
17:14.1
+54.5
(8)
2:01.7 /500m
9th
KCS-VIRGO56
Op J18 8+
·
Kings College School Boat Club
9:56.8
+40.8
(12)
7:27.9
+24.3
(9)
17:24.7
+1:05.1
(9)
2:02.9 /500m
10th
EMA JM 8+60
Op J18 8+
·
Emanuel School Boat Club
9:55.3
+39.3
(11)
7:32.6
+29.0
(11)
17:27.9
+1:08.3
(10)
2:03.3 /500m
11th
LTU-MATTEUZZI51
Op J18 8+
·
Latymer Upper School Boat Club
9:53.8
+37.8
(10)
7:36.5
+32.9
(13)
17:30.3
+1:10.7
(11)
2:03.6 /500m
12th
MNS-LAWLER62
Op J18 8+
·
Monmouth School Rowing Club
9:53.7
+37.7
(9)
7:36.7
+33.1
(14)
17:30.4
+1:10.8
(12)
2:03.6 /500m
13th
And that40
Op J18 8+
·
St Pauls School Boat Club
10:14.9
+58.9
(17)
7:16.7
+13.1
(6)
17:31.6
+1:12.0
(13)
2:03.7 /500m
14th
HAM-PERRY58
Op J18 8+
·
Hampton School Boat Club
10:00.8
+44.8
(14)
7:35.8
+32.2
(12)
17:36.6
+1:17.0
(14)
2:04.3 /500m
15th
LTU-BAILY50
Op J18 8+
·
Latymer Upper School Boat Club
10:00.4
+44.4
(13)
7:36.9
+33.3
(15)
17:37.3
+1:17.7
(15)
2:04.4 /500m
16th
ETN-KIERNAN54
Op J18 8+
·
Eton College Boat Club
10:11.6
+55.6
(16)
7:42.4
+38.8
(16)
17:54.0
+1:34.4
(16)
2:06.4 /500m
17th
RBL-8+ McLoughlin53
Op J18 8+
·
Reading Blue Coat School Boat Club
10:11.1
+55.1
(15)
7:55.0
+51.4
(17)
18:06.1
+1:46.5
(17)
2:07.8 /500m
18th
RBL-8+ Hajek61
Op J18 8+
·
Reading Blue Coat School Boat Club
10:27.0
+1:11.0
(18)
8:13.5
+1:09.9
(18)
18:40.5
+2:20.9
(18)
2:11.8 /500m
SES43
Op J18 8+
·
St Edwards School Boat Club
-
-
In race...
-
WES-GRENMARK-PITTAWAY57
Op J18 8+
·
Westminster School Boat Club
-
-
Not started
-
W U23 8+
1st
A-480
W U23 8+
·
Oxford Brookes University Boat Club
9:15.8
0.0
(1)
7:18.8
0.0
(1)
16:34.6
0.0
(1)
1:57.0 /500m
2nd
B-485
W U23 8+
·
Oxford Brookes University Boat Club
10:06.7
+50.9
(2)
7:50.5
+31.7
(2)
17:57.2
+1:22.6
(2)
2:06.7 /500m
3rd
Maverick82
W U23 8+
·
Headington School Oxford Boat Club
10:34.4
+1:18.6
(3)
8:02.6
+43.8
(3)
18:37.0
+2:02.4
(3)
2:11.4 /500m
4th
EXU-PICKLES89
W U23 8+
·
Exeter University Boat Club
10:47.5
+1:31.7
(5)
8:05.8
+47.0
(4)
18:53.3
+2:18.7
(4)
2:13.3 /500m
5th
HEN-ELTZE-281
W U23 8+
·
Henley Rowing Club
10:41.6
+1:25.8
(4)
8:31.3
+1:12.5
(5)
19:12.9
+2:38.3
(5)
2:15.6 /500m
6th
EXU-WILKINSON87
W U23 8+
·
Exeter University Boat Club
11:21.4
+2:05.6
(6)
8:37.2
+1:18.4
(6)
19:58.6
+3:24.0
(6)
2:21.0 /500m
7th
EXU-DRAPER90
W U23 8+
·
Exeter University Boat Club
11:51.6
+2:35.8
(7)
9:04.1
+1:45.3
(7)
20:55.7
+4:21.1
(7)
2:27.7 /500m
8th
SPG-188
W U23 8+
·
St Pauls Girls School Boat Club
11:57.9
+2:42.1
(8)
9:18.8
+2:00.0
(8)
21:16.7
+4:42.1
(8)
2:30.2 /500m
HEN-LENTHALL83
W U23 8+
·
Henley Rowing Club
-
-
Not started
-
Op 8+ - 4
1st
OUW-Slade84
Op 8+ - 4
·
Oxford University Womens Boat Club
9:58.5
0.0
(1)
7:31.7
0.0
(1)
17:30.2
0.0
(1)
2:03.6 /500m
2nd
OUW-Betteridge86
Op 8+ - 4
·
Oxford University Womens Boat Club
10:17.6
+19.1
(2)
7:38.7
+7.0
(2)
17:56.3
+26.1
(2)
2:06.6 /500m
W MasC/D/E 8+
1st
WRC-FORREST96
W MasC/D/E 8+
·
Wallingford Rowing Club
11:24.5
0.0
(1)
8:43.2
0.0
(1)
20:07.7
0.0
(1)
2:22.1 /500m
2nd
MAR-BROUGHTON92
W MasC/D/E 8+
·
Marlow Rowing Club
12:18.8
+54.3
(2)
9:34.3
+51.1
(2)
21:53.1
+1:45.4
(2)
2:34.5 /500m
3rd
WAR-PODINOVSKAIA94
W MasC/D/E 8+
·
Warwick Boat Club
12:41.7
+1:17.2
(3)
9:48.7
+1:05.5
(3)
22:30.4
+2:22.7
(3)
2:38.9 /500m
4th
MAR-FORD95
W MasC/D/E 8+
·
Marlow Rowing Club
13:06.6
+1:42.1
(4)
10:06.0
+1:22.8
(4)
23:12.6
+3:04.9
(4)
2:43.8 /500m
MON-MILLER97
W MasC/D/E 8+
·
Monmouth Rowing Club
-
-
Not started
-
W J16 8+
1st
MAR-MALAN99
W J16 8+
·
Marlow Rowing Club
10:57.0
0.0
(1)
8:46.4
0.0
(3)
19:43.4
0.0
(1)
2:19.2 /500m
2nd
Goose98
W J16 8+
·
Headington School Oxford Boat Club
11:10.5
+13.5
(2)
8:43.3
-3.1
(2)
19:53.8
+10.4
(2)
2:20.4 /500m
3rd
MAR-HOBBS104
W J16 8+
·
Marlow Rowing Club
11:14.0
+17.0
(3)
8:43.1
-3.3
(1)
19:57.1
+13.7
(3)
2:20.8 /500m
4th
WRC-GAUDEN100
W J16 8+
·
Wallingford Rowing Club
11:29.0
+32.0
(4)
9:08.6
+22.2
(4)
20:37.6
+54.2
(4)
2:25.6 /500m
5th
LTU-GAVAZZA102
W J16 8+
·
Latymer Upper School Boat Club
12:08.4
+1:11.4
(6)
9:23.5
+37.1
(5)
21:31.9
+1:48.5
(5)
2:32.0 /500m
6th
LTU-DUMEAU101
W J16 8+
·
Latymer Upper School Boat Club
11:59.5
+1:02.5
(5)
9:37.7
+51.3
(6)
21:37.2
+1:53.8
(6)
2:32.6 /500m
Op U23 4-
EXU-TAYLOR107
Op U23 4-
·
Exeter University Boat Club
-
-
Not started
-
Op U23 4+
1st
RAD-Robinski109
Op U23 4+
·
Radley College Boat Club
10:13.7
0.0
(1)
7:47.4
0.0
(1)
18:01.1
0.0
(1)
2:07.2 /500m
2nd
EXU-WHITCOMBE108
Op U23 4+
·
Exeter University Boat Club
10:50.3
+36.6
(3)
8:14.1
+26.7
(3)
19:04.4
+1:03.3
(2)
2:14.6 /500m
3rd
OXB-FERRIS111
Op U23 4+
·
Oxford Brookes University Boat Club
10:29.6
+15.9
(2)
8:44.3
+56.9
(5)
19:13.9
+1:12.8
(3)
2:15.8 /500m
4th
EXU-WHITE113
Op U23 4+
·
Exeter University Boat Club
11:12.6
+58.9
(4)
8:10.5
+23.1
(2)
19:23.1
+1:22.0
(4)
2:16.8 /500m
5th
LMHBC M1110
Op U23 4+
·
Lady Margaret Hall Boat Club
11:42.6
+1:28.9
(5)
8:41.7
+54.3
(4)
20:24.3
+2:23.2
(5)
2:24.0 /500m
WES-PETREANU112
Op U23 4+
·
Westminster School Boat Club
-
-
Not started
-
W 4-
1st
A-3125
W 4-
·
Oxford Brookes University Boat Club
10:48.0
0.0
(1)
8:14.6
0.0
(1)
19:02.6
0.0
(1)
2:14.4 /500m
2nd
B-3126
W 4-
·
Oxford Brookes University Boat Club
11:02.7
+14.7
(2)
8:46.0
+31.4
(2)
19:48.7
+46.1
(2)
2:19.8 /500m
3rd
MAR-SWA4124
W 4-
·
Marlow Rowing Club
11:21.9
+33.9
(3)
8:48.1
+33.5
(4)
20:10.0
+1:07.4
(3)
2:22.4 /500m
4th
WRC-BUTLER129
W 4-
·
Wallingford Rowing Club
11:29.4
+41.4
(5)
8:47.8
+33.2
(3)
20:17.2
+1:14.6
(4)
2:23.2 /500m
5th
HEN-ELTZE123
W 4-
·
Henley Rowing Club
11:26.0
+38.0
(4)
9:05.4
+50.8
(5)
20:31.4
+1:28.8
(5)
2:24.9 /500m
6th
MAR-HARACZ127
W 4-
·
Marlow Rowing Club
11:43.3
+55.3
(6)
9:08.4
+53.8
(6)
20:51.7
+1:49.1
(6)
2:27.3 /500m
7th
WRC-SIZER130
W 4-
·
Wallingford Rowing Club
12:25.7
+1:37.7
(7)
9:38.3
+1:23.7
(7)
22:04.0
+3:01.4
(7)
2:35.8 /500m
W J18 4+
1st
HEN-JAMIESON-2131
W J18 4+
·
Henley Rowing Club
11:23.8
0.0
(1)
8:39.0
0.0
(1)
20:02.8
0.0
(1)
2:21.5 /500m
2nd
SPG-A-3133
W J18 4+
·
St Pauls Girls School Boat Club
12:11.2
+47.4
(2)
9:29.9
+50.9
(2)
21:41.1
+1:38.3
(2)
2:33.1 /500m
3rd
Dolphins139
W J18 4+
·
Godolphin & Latymer School Boat Club
12:33.0
+1:09.2
(3)
9:52.4
+1:13.4
(3)
22:25.4
+2:22.6
(3)
2:38.3 /500m
4th
SWP 4+143
W J18 4+
·
Sir William Perkins's School Rowing Club
12:43.6
+1:19.8
(4)
9:55.1
+1:16.1
(4)
22:38.7
+2:35.9
(4)
2:39.8 /500m
5th
SPG-MALE135
W J18 4+
·
St Pauls Girls School Boat Club
12:46.7
+1:22.9
(5)
9:59.1
+1:20.1
(5)
22:45.8
+2:43.0
(5)
2:40.7 /500m
SES136
W J18 4+
·
St Edwards School Boat Club
-
-
Not started
-
W 4+
1st
A-2132
W 4+
·
Oxford Brookes University Boat Club
10:26.5
0.0
(1)
7:56.7
0.0
(1)
18:23.2
0.0
(1)
2:09.8 /500m
2nd
B-2137
W 4+
·
Oxford Brookes University Boat Club
11:20.2
+53.7
(2)
8:43.6
+46.9
(2)
20:03.8
+1:40.6
(2)
2:21.6 /500m
3rd
PTR-BINNION-2134
W 4+
·
Putney Town Rowing Club
12:33.1
+2:06.6
(3)
9:40.9
+1:44.2
(3)
22:14.0
+3:50.8
(3)
2:36.9 /500m
4th
NGU-DANIELS145
W 4+
·
Nottingham University Boat Club
13:05.4
+2:38.9
(5)
9:54.5
+1:57.8
(4)
22:59.9
+4:36.7
(4)
2:42.3 /500m
5th
MAR-PICKFORD138
W 4+
·
Marlow Rowing Club
13:12.7
+2:46.2
(6)
10:08.1
+2:11.4
(6)
23:20.8
+4:57.6
(5)
2:44.8 /500m
6th
C-2150
W 4+
·
Oxford Brookes University Boat Club
12:57.0
+2:30.5
(4)
10:40.0
+2:43.3
(9)
23:37.0
+5:13.8
(6)
2:46.7 /500m
7th
MAR-WHEELER141
W 4+
·
Marlow Rowing Club
13:23.9
+2:57.4
(7)
10:25.4
+2:28.7
(7)
23:49.3
+5:26.1
(7)
2:48.2 /500m
8th
PMB-ROCROI149
W 4+
·
Pembroke College (Oxford) Boat Club
13:42.9
+3:16.4
(9)
10:07.2
+2:10.5
(5)
23:50.1
+5:26.9
(8)
2:48.2 /500m
9th
LEA-SINCLAIR144
W 4+
·
Lea Rowing Club
13:33.9
+3:07.4
(8)
10:26.6
+2:29.9
(8)
24:00.5
+5:37.3
(9)
2:49.5 /500m
OUW-ASTLEY142
W 4+
·
Oxford University Womens Boat Club
-
-
Not started
-
DNS = Did not Start,   DNF = Did not Finish,   DQ = Disqualified
Timing withRaceClocker.com  Link tostart list

or share the QR code

Close